Turnaj štvorčlenných družstiev v rapid šachu.
Systém: švajčiarsky systém, 9 kôl, 2x15 minút.
Termín:
Miesto: Dom kultúry Považské Podhradie

Turnaj vznikol v roku 1999 ako turnaj štvorčlenných družstiev. Hlavným kritériom poradia je bývalé olympijské bodovanie, teda súčet bodov na jednotlivých šachovniciach družstva. Teraz sa usporadúva na pamiatku zakladateľa klubu G. Bielika. V rokoch 2009 a 2010 bol oficiálnym majstrovstvom Slovenska v rapid šachu.

Rok 2022 - 21. ročník

Status: Ukončený

Info: Kapacita miestnosti je 32 družstiev. Po naplnení kapacity nebudú ďalšie družstvá registrované.

Dátum: 19.6.2022                            Propozície:  pdf4cldr22c.pdf

Článok pre SŠZ:

Dňa 19.6.2022 sa v Považskom Podhradí uskutočnil 21. ročník turnaja štvorčlenných družstiev v rapid šachu. Turnaj je známy aj ako memoriál Gusta Bielika - zakladateľa šachu v Považskom Podhradí.

Po dvoch rokoch vynútenej pauzy spôsobenej globálnou pandémiou sa mohol turnaj organizovať bez obmedzení a tak bol v Považskom Podhradí opäť plný dom.

Turnaja sa zúčastnilo 116 hráčov v 28 družstvách.

Aj tohto roku si našlo cestu do mestskej časti Považskej Bystrice pod Považským hradom mnoho šachistov zdobených šachovými titulmi. Spolu sa zúčastnilo turnaja 8 hráčov s medzinárodným titulom z toho dvaja veľmajstri. Punc medzinárodného turnaja dávala účasť ŠK Zlín.

Na prvom mieste sa umiestnilo družstvo Mladosť Žilina na čele s veľmajstrom GM Jergušom Pechačom. Mladosť Žilina obhájila prvé miesto už tri krát za sebou. Jerguš uhral 9 bodov z deviatich možných. Na delenom druhom a treťom mieste s rovnakým počtom bodov a úplne rovnakým pomocným hodnotením skončilo družstvo Dubnice a družstvo mladíkov hrajúcich zväčša v Slovane Bratislava. Tí si dali zaujímavý názov – Who was in Paris.

Celkové poradie:

1. Mladosť Žilina – 25,5 bodu
2. Dubnickí záchranári - 25 bodov
3. Who was in Paris - 25 bodov

V rámci turnaja sa vyhodnocovala aj kategória družstiev z trenčianskeho kraja. V nej sa najlepšie umiestnili:

Memoriál Gusta Bielika.

Dňa 2.6.2019 sa v Považskom Podhradí uskutočnil jubilejný 20 ročník memoriálu Gusta Bielika - zakladateľa šachu v Považskom Podhradí. Z malého turnaja družstiev sa počas niekoľkých rokov stal známy turnaj nielen na Slovensku, ale mal aj účastníkov z Chorvátska a pravidelne spoza rieky Moravy. Dva ročníky bol aj súčasťou majstrovstiev Slovenska družstiev.

Turnaja sa zúčastnilo 132 hráčov v 31 družstvách.

Aj tohto roku si našlo cestu do malej obce pod Považským hradom mnoho šachistov zdobených šachovými titulmi. Spolu sa zúčastnilo turnaja 11 hráčov s medzinárodným titulom a jeden veľmajster. Cestovali zo všetkých kútov Slovenska, najďalej z Moldavy nad Bodvou. Punc medzinárodného turnaja dávala účasť Lokomotívy Brno.

Na prvom mieste sa umiestnilo družstvo Mladosti Žilina na čele s veľmajstrom GM Marianom Jurčíkom. Mladosť Žilina obhájila vlaňajšie prvé miesto. Aj na druhom a treťom mieste skončili družstvá nabité extraligovými hráčmi. Patkove deti sú z troch štvrtín hráči Šk Osuské a Dubnickí záchranári sú hráčmi Škš Dubnica nad Váhom.

Dátum: 27.5.2018                            Propozície:  pdf4openpp17p.pdf

Dňa 27.5.2018 sa v Považskom Podhradí uskutočnil už 19 ročník memoriálu Gusta Bielika - zakladateľa šachu v Považskom Podhradí. Je to jeden z mála turnajov štvorčlenných družstiev dospelých v rapid šachu, ak nie jediný turnaj družstiev svojho druhu na Slovensku. Opäť sa môžeme pýšiť účasťou silných hráčov zdobených šachovými titulmi a družstvami z extraligových družstiev. Spolu sa zúčastnilo turnaja 11 hráčov s medzinárodným titulom z toho jeden veľmajster.

Turnaja sa zúčastnilo 25 družstiev zo všetkých kútov Slovenska. Tradične nás prišli pozrieť družstvá spoza rieky Moravy. Dve družstvá Zlína a španielsky medzinárodný majster dali turnaju medzinárodný punc.

Na prvom mieste sa umiestnilo družstvo mladosti Žilina na čele s veľkým talentom slovenského šachu Jergušom Pecháčom. Aj na druhom a treťom mieste skončili družstvá nabité extraligovými hráčmi.